Kim wg polskiego prawa jest chiropraktyk i jakie ma uprawnienia ?

1

3116

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód chiropraktyka, jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności po nr. 323004.

Chiropraktyka jako profesja została utworzona w stanie Iowa w USA w 1895 roku przez D.D. Palmer’a. Edukacja fizjoterapeutów w zakresie medycyny manualnej rozpoczęła się w Polsce w 1999 r. poprzez wprowadzenie studiów podyplomowych. Lekarze lub fizjoterapeuci mogą zostać chiropraktykiami, w związku z ukończeniem studiów podyplomowych. Należy pamiętać, iż istnieje szereg kursów oraz szkoleń z leczenia technikami chiropraktyki, które są dostępne dla osób niekoniecznie posiadających medyczne wykształcenie. Należy sprawdzić wiedzę i umiejętności takich osób przez skorzystaniem z ich usług.

Również i w tym przypadku odbywają się studia podyplomowe ze specjalnością chiropraktyki dla lekarzy i fizjoterapeutów.

Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, stosowanym przy niwelowaniu bólu w mięśniach i w kręgosłupie, powstałego wskutek urazu, nieprawidłowej postawy, nadwagi lub “siedzącego” stylu życia, stresu, itp. Terapia jest oparta na dokładnej analizie mechaniki układu ruchu i powstających w nim zaburzeń. Leczenie rozpoczyna się od badania kręgosłupa w poszukiwaniu nieprawidłowych połączeń pomiędzy kręgami, poprzedzone jest dokładnym wywiadem oraz badaniami radiologicznymi. Chiropraktyka jest rodzajem rehabilitacji, w której główny nacisk kładzie się na diagnozowanie, leczenie i profilaktykę mechanicznych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa, przy założeniu, że te zaburzenia mają ogólny wpływ na stan zdrowia za pośrednictwem układu nerwowego.

W obecnym stanie prawnym brak jest szczegółowych regulacji, odnośnie wykonywania zawodu chiropraktyka. Każdy może otworzyć taką działalność i posługiwać się dyplomami ukończenia kursów chiropraktyki. Dlatego ważna jest świadomość osób korzystających z takich terapii.

Można więc przyjąć, że każdy osteopata i chiropraktyk jest terapeutą manualnym, bo posługuje się ręką jako narzędziem pracy, zaś nie każdy terapeuta manualny jest osteopatą albo chiropraktykiem bo zależy to od ukończenia szkolenia w ściśle sprofilowanej szkole nadającej odpowiedni tytuł zobowiązujący do przestrzegania określonych norm uświęconych tradycją. Jeżeli już szukać różnic to w warstwie warsztatowej polegają na tym, że osteopaci używają szerokiego wachlarza technik poczynając od tzw. technik miękkich czy funkcjonalnych, w których łagodne negocjowanie napięć ukierunkowane jest głownie na tkankę miękką – w tym narządy trzewne do technik manipulacyjnych o wysokiej szybkości stosowanych głównie na stawach. Chiropraktycy zaś preferują te ostatnie, część z nich zresztą wykonuje je tylko na jednym odcinku kręgosłupa (C1, C2) licząc na odruchowe działanie zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *